Projektancie! Uważaj na deszcz!

W lipcu często zdarzają się burze i ulewy. Projektanci projektując obiekty budowlane zobowiązani są uwzględniać zjawiska atmosferyczne w stosowanych rozwiązaniach projektowych. Jakiekolwiek zaniedbania w tym zakresie mogą być bardzo szkodliwe dla inwestorów. Prowadzone przez nas sprawy dowodzą, że uwzględnienie tych kwestii nie jest takie oczywiste. 

Zgodnie z prawem obiekty należy tak projektować aby zapewnić usuwanie wody opadowej. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdzie woda opadowa gromadzi się na działce, zalewa sąsiadów, powoduje podmoknięcie terenu inwestycji albo zagraża jej konstrukcji. To rolą projektanta jest opracować koncepcję na jej usuwanie. W przeciwnym razie występuje naruszenie przepisów Prawa budowlanego. 

Co więcej prezentowane są również poglądy, że wady projektowe w tej kwestii sprawiają, że projekt narusza także zasady ochrony środowiska.  

Kiedy jest szansa, że taka wada projektu zostanie ujawniona? Szczególnie gdy teren jest choćby lekko pochyły, a opady obfite. O takie warunki przecież nie trudno. A wtedy nad projektantem mogą się zebrać czarne chmury.